Kierunek: Zarządzanie i marketing
POLITYKA PRZEDSIĘBIORSTW A BEZROBOCIE
Warszawa 2004
SPIS TREŚCI
WSTĘP
1. BEZROBOCIE W ŚWIETLE LITERATURY PRZEDMIOTU
WSTĘP
Zjawisko bezrobocia należy do największych problemów społecznych XX wieku i wszystko wskazuje na to, iż wiek XXI niewiele zmieni w tym względzie. Polska przez wiele lat trwała w systemie komunistycznym, gdzie zjawisko jawnego bezrobocia właściwie nie występowało. Socjalizm zapewniał każdemu zatrudnienie.
Ludzie nie musieli się obawiać utraty pracy, jednakże za tę socjalną korzyść płacono cenę w formie marnotrawstwa ludzkich możliwości, oraz narastania różnic w poziomie życia w porównaniu z krajami zachodnimi. Transformacja systemu ustrojowego w Polsce została zapoczątkowana w 1989 roku i wywołała zasadnicze zmiany na rynku pracy. Zniknął niedobór podaży pracy, pojawiła się nadwyżka i jawne bezrobocie, stwarzając dyskomfort społeczny i niepokój polityczny. Problem bezrobocia wynika z ekonomicznego, społecznego i politycznego znaczenia tego zjawiska. Długotrwałe bezrobocie prowadzi do ubóstwa, a rodzinę bezrobotnego doprowadza do izolacji społecznej. Skutki bezrobocia to degradacja ekonomiczna i społeczna bezrobotnych i ich rodzin, marginalizacja grup społecznych i całych regionów, wzrost zjawisk patologicznych wśród środowisk dotkniętych bezrobociem. Szczególnie niepokojące jest to, że część młodzieży, absolwentów szkół, zaczyna swoje życie zawodowe od rejestracji w Urzędzie Pracy jako - bezrobotny.
Chociaż problem bezrobocia dotyka najbardziej ludzi słabo wykształconych , to brakiem pracy zagrożone są też osoby, które skończyły studia. Wśród absolwentów szkół wyższych bezrobocie rośnie szybciej niż w pozostałych grupach. Koszty makroekonomiczne bezrobocia są bardzo wysokie. Bezrobotni nie płacą składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy, ani podatków od dochodu.
W Polsce bezrobocie stale rośnie, według ostatnich danych pracy nie ma 17,6% Polaków, większość straciła prawo do zasiłku. Socjologowie podkreślają, że kiedy tak duża grupa ludzi nie ma pracy, wpływa to na całe społeczeństwo. Bezrobotni są w społeczeństwie widoczni, każdy członek społeczności ma do czynienia z bezrobotnymi lub z konsekwencjami bezrobocia. Narasta powszechny lęk przed utratą pracy.
W związku z zawężaniem się sfery pracy powstało realne zagrożenie dla wydolności finansów publicznych przysparzając dramatycznych problemów związanych nie tylko z ograniczeniem działań instytucji usług społecznych, ale także z cofaniem uprawnień do świadczeń pieniężnych licznym grupom biedniejącego społeczeństwa. Praca powinna się stać obecnie najważniejszym kryterium społecznym polityki gospodarczej. Gospodarka rynkowa nikomu nie gwarantuje stabilności działań tzn. przedsiębiorcom nie gwarantuje zbytu swoich produktów, pracownikom nie zapewnia pełnego zatrudnienia, a konsumentom stabilnych cen. Możliwość utraty pracy jest największym zagrożeniem występującym nawet w najbogatszych i najsprawniej funkcjonujących gospodarkach rynkowych. Przeciwdziałając bezrobociu tworzy się programy dotyczące rynku pracy.
Tematem mojej pracy dyplomowej są polityki rynku pracy jako metoda przeciwdziałania bezrobociu.
Praca składa się ze wstępu, czterech rozdziałów, podsumowania i ze spisu lektur, z których korzystałem. W rozdziale I przedstawiam teorię, rodzaje bezrobocia, przyczyny i skutki oraz mechanizmy jego powstawania. Rozdział II poświęciłem regulacjom prawnym stanowiącym podstawę stosowanych metod. W rozdziale III omówiłem pasywne i aktywne polityki rynku pracy w Polsce. Rozdział IV poświęciłem na przedstawienie udanych polityk przeciwdziałania bezrobociu w wybranych krajach zachodnich.
Celem mojej pracy jest przedstawienie sytuacji na rynku pracy w Polsce i porównanie jej z sytuacją na rynku pracy w wybranych krajach zachodnich
Niniejsza praca została napisana w oparciu o fachową literaturę przedmiotu, z wykorzystaniem najnowszych źródeł wiedzy - Internetu oraz czasopism, między innymi: „Gazety Wyborczej”.
<script type="text/javascript"><!--
google_ad_client = "pub-4141287382163722";
/* 336x280, utworzono 11-05-25 */
google_ad_slot = "0181101261";
google_ad_width = 336;
google_ad_height = 280;
//-->
</script>
<script type="text/javascript"
src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">
</script>
google_ad_client = "pub-4141287382163722";
/* 336x280, utworzono 11-05-25 */
google_ad_slot = "0181101261";
google_ad_width = 336;
google_ad_height = 280;
//-->
</script>
<script type="text/javascript"
src="http://pagead2.googlesyndication.com/pagead/show_ads.js">
</script>
Obecnie jednak istnieją portale dostarczające niezbędne w pracach dane i wykresy. Przykładem takiego miejsca jest: http://www.danedlastudenta.pl/
OdpowiedzUsuńKorzystacie z takich portali?